Návod na výměnu žáruvzdorného skla

Návod na montáž žáruvzdorného skla do krbových kamen a krbových vložek.

Ať Vám Vaše žárové sklo prasklo při troše neopatrnosti s manipulací pohrabáčem případně s palivem, nebo vinou zatvrdlé šnůry či kontaktu skla s kovem, máte jeden a ten samý úkol! Namontovat nové žáruvzdorné sklo do rámu dvířek tak, aby již znovu neprasklo.

Nejprve je nutné vyndat poškozené sklo z rámu a k tomu je nezbytné vyjmout držáky skla. Při povolování šroubků, kterými jsou pacičky držící sklo upevněné je příhodné pracovat s citem, tak abychom šroubek neukroutili, nebo abychom nestrhli závit. Jelikož jsou tyto části vystavené agresivnímu prostředí a značným teplotám, doporučujeme opakovaně použít olej na uvolňování zrezavělých šroubů a matek.

Po úspěšném vyjmutí skla, odstraníme pečlivě z rámu veškeré zbytky těsnící šňůry, tmelu a nečistot. Styčné plochy očištěného rámu pečlivě otřeme suchým hadříkem. Takto připravená dvířka si prozatím můžeme odložit.

Dle našich zkušeností, by mělo mít žáruvzdorné sklo minimální odstup od kovových lišt nebo od šroubků alespoň 3 mm na každou stranu. Na tuto skutečnost pamatujte při objednávání skla pomocí naší kalkulační tabulky. Žárové sklo má sice téměř nulovou roztažnost, ale u kovu je tomu naopak. Kov vlivem změny teploty výrazně dilatuje. Právě nedostatečný odstup skla od kovových opevňovacích elementů, případně od části rámu či od kovových lišt je velmi častou příčinou prasknutí skla.

Při výměně skla doporučujeme vyměnit i těsnící šnůru, která je vložená mezi sklo a kovový rám dvířek. Tato nepatrná investice se Vám bohatě vrátí. Samolepící těsnící šňůru nalepíme na kraj skla, tak aby nevznikly v rozích žádné mezery.

Do předem připraveného vyčištěného rámu vložíme žáruvzdorné sklo s nalepenou těsnící šňůrou a to šňůrou směrem k rámu. Na očištěné případně na nové držáky skla nalepíme také plochou samolepící šnůru. Nepodceňujte prosím tyto malé kousky těsnění, které zaručí, že se sklo nedotkne nikde kovu.

Nyní je sklo připraveno k utažení. Šroubky utahujeme s citem, postupně a vždy křížem ! Žáruvzdorné sklo musí být utaženo důkladně, avšak né „na krev“ Kontrolu utažení skla provedeme tak, že když uchopíme sklo dlaněmi naproti sobě, musíme mít možnost se sklem ve dvířkách mírně hnout.

Příčina prasknutí žárového skla

Jaká je kvalita našeho žáruvzdorného skla? Prodejem žárového skla se zabýváme již mnoho let, vždy dovážíme výlučně 1. jakostní třídu. I proto je technologicky vyloučené, aby naše originální žáruvzdorné sklo ROBAX a KERALITE prasklo vlivem vysoké teploty. Při teplotách vyšších než 750 st. tato ceramika naopak začne postupně měknout a tudíž opravdu není možné, aby praskla. Vyjma mechanického poškození skla např. pohrabáčem nebo dřevem, může sklo prasknout pouze ze tří příčin:

  • Sklo bylo neodborně namontováno do dvířek (nedostatečná dilatace vůči kovovému rámu, přímý kontakt skla s kovovými částmi dvířek anebo přílišné utáhnutí úchytů).
  • U skla nebyla delší dobu měněna těsnící šňůra, která časem ztvrdne a neplní tudíž svou funkci. Rám dvířek nemá možnost vůči sklu dilatovat.
  • U dvířek vyrobených svépomocí, případně u méně kvalitních krbových kamen a vložek může vinou vysokých teplot dojít k deformaci rámu a v kombinaci s nedostatečnou dilatací až k prasknutí skla.

Jak zamezit prasknutí skla? Nejdůležitější je věnovat dostatečnou pozornost dilataci skla pomocí těsnících šňůr, proto na našich stránkách doporučujeme při namontování nového skla, vyměnit vždy těsnící šnůry.

Zpět na objednávku žáruvzdorného skla

Prasklé žáruvzdorné sklo