Telefon: +420 412 513 580
9:00 - 15:30
Pro zákazníky ze Slovenska nabízíme možnost platby v EUR.
RozumímPodle teploty kouře lze v zásadě rozdělit způsob uzení do tří kategorií.
Uzení studeným kouřem - udí se za teploty 15-30 °C a vysoké vlhkosti Maso musí být před uzením zcela suché. Doba uzení se pohybuje v řádu dnů až týdnů. Tímto způsobem se udí především šunka a některé druhy salámů, nebo klobás. Uzení za studena je technologicky velmi náročné a u nás se téměř nepoužívá.
Uzení teplým kouřem - maso se udí při teplotě 45-70 °C po dobu dvanácti až dvaceti hodin - dle druhu masa a teploty při uzení. Maso je vhodné před uzením ohřát ve vodě při teplotě cca 60 °C. Tento způsob uzení je v domácích podmínkách nejčastější, výsledný produkt má výraznou chuť a vůni.
Uzení horkým kouřem - probíhá při teplotě 60-95 °C po dobu osmi až dvanácti hodin. Předvařená šunka nebo klobásy se horkým kouřem udí dvě až tři hodiny.
V topeništi se topí tvrdým dřevem. Měkké dřevo se používá pouze pro rozdělání ohně a vyhřátí udírny.
Udící kouř se skládá z přibližně 1000 složek, z nichž asi 500 přispívá k dosažení typického aroma. Hlavními činiteli uzení jsou alkoholy, organické kyseliny, aldehydy, ketony, fenoly a estery. Přírodní kouř dává potravinám aroma, barvu a slouží jako konzervátor. Je nezbytné, aby byla udírna vybavena teploměrem.
Udírna musí být také vždy suchá a před uzením řádně vytopená.
Při uzení je nezbytné v udírně udržovat velmi přesně teplotu, proto je důležité vybavit udírnu vhodným teploměrem. Nejčastěji se teploměr umísťuje přímo do udírnových dvířek.