Jak je to s teplotou v domácí udírně?

Uzení masa v domácích podmínkách se trochu podobá alchymii. Roztopit kotel a dál se o něj nestarat totiž rozhodně nestačí. Optimální teplota by měla být udržována stabilně a po dostatečně dlouhý časový úsek. A co si pod touto poučkou představit?

Každá udírna (a to i ta, kterou jste postavili svépomocí) by měla mít kvalitní teploměr do udírny, ať už vyvedený samostatně nebo zabudovaný do dvířek udírny. Teplota na něm by se pak měla řídit preferovaným druhem uzení.

Jaké existují typy uzení?

Asi nejméně známé je uzení tzv. studeným kouřem. Není divu, jde o technologicky i časově velmi náročný proces. Pro úplnost ho zde ale zmínit musíme. Teplota se pohybuje okolo 15-30°C a podmínkou je i velmi vysoká vlhkost používaných potravin.

Oproti tomu uzení teplým kouřem je v našich podmínkách mnohem rozšířenější. Při něm panuje za dvířky udírny teplota 45-70°C, která připraví chutné vyuzené speciality za 12 až 24 hodin. Právě tento typ uzení dodá hotovým klobásám či šunce typickou chuť i vůni, která se po rozbalení voskovaného papíru rozlije do všech místností. A to zvláště tehdy, použil-li majitel udírny osvědčený trik, při kterém ještě před uzením ohřál maso na 60°C.

Naopak uzení horkým kouřem je velmi intenzivní proces, při kterém se maso připravuje při 65-90°C. V domácích podmínkách se používá hlavně pro tzv. rychlouzení, které vylepší vařenou šunku nebo klobásy už za tři hodiny. Je tedy ideální pro všechny, kdo nemají na to pravé uzení teplým kouřem dostatek času.

Domácí udírna si při každém použití zaslouží péči v podobě tvrdého dobře vyschlého dřeva nejlépe z ovocných stromů, které uzené laskominy příjemně provoní. Vždy nechte udírnu vyhřát, než do ní zavěsíte maso.

Náš tip: zapomeňte na drahé hotové udírny a postavte si jednu svépomocí. V e-shopu Kamnarina.cz zakoupíte vše potřebné na jednom místě. Naším redakčním tipem jsou výhodné slevové sety, s nimiž vám půjde práce pěkně od ruky. Proč odkládat stavbu domácí udírny na neurčito, když si ji můžete užít ještě letos?