Bez žárového skla se kamna neobejdou

Stačí chvilková neopatrnost a i žáruvzdorné sklo se rozbije. Vysokým teplotám z kamen sklo odolá, hrubé zacházení s pohrabáčem nebo polínkem však může skončit velkou nepříjemností. Naštěstí lze žáruvzdorné sklo objednat přímo na míru.

Žáruvzdorné sklo se používá pro kamna, krbové vložky i kotle. Svými mikro póry propouští do místnosti teplo, aniž by prasklo. Opravdu kvalitní žáruvzdorné sklo vzdoruje teplotě až 800 °C. Odolá teplotnímu šoku, kdy rozdíl teplot činí 750 °C. Hodí se tedy i pro průmyslové použití. Stejně dobře poslouží i v pecích na pizzu nebo v plynových a elektrických kamnech.

Rozměr přesně na míru

Na rozdíl od kaleného skla je možné žáruvzdorné sklo opracovávat pomocí speciálních strojů. Díky tomu si objednáte přesně takový rozměr, jaký potřebujete, oblý i šikmý. Stačí změřit výšku a šířku skleněné výplně kamnových dvířek a nechat si sklo nařezat na míru. Pamatujte na to, že odstup od kovových lišt musí být na každou stranu alespoň 3 mm. Jinak opět hrozí, že se po kontaktu s kovem sklo rozbije.

Nařezání skla na potřebný rozměr je zadarmo. Navíc pro žáruvzdorné sklo nemusíte nikam jezdit, přijede vám až domů na dobírku. Nejčastěji požadované rozměry jsou dostupné skladem, atypické zboží je připraveno k expedici nejdéle za tři dny. Nepříjemnost s prasklým sklem tak rychle vyřešíte.

Žáruvzdorné sklo se vyznačuje nízkým koeficientem tepelné roztažnosti. To znamená, že po zahřátí se neroztáhne, na rozdíl od kovů. V topidlech s žáruvzdorným sklem můžete přikládat dřevem, uhlím, peletami i dalšími druhy paliva.

Vyměňujte těsnící šňůrky

A jak příště prasknutí žáruvzdorného skla zabránit? Pravidelně měňte těsnící šnůry, doporučujeme každé dva roky. Šňůry totiž po letech tvrdnou a ztrácí tak svoji funkci. V žádném případě není možné, aby kvalitní žáruvzdorné sklo prasklo kvůli vysoké teplotě. Dalšími příčinami prasknutí jsou neodborné namontování do dvířek a hrubé mechanické poškození.

Při osazovaní žáruvzdorného skla do dvířek tedy nezapomeňte na těsnící pásku pro oddělení skla a rámu dvířek a na dilatační mezeru. Úchyty, které drží sklo, nesmí být utažené příliš na pevno, jinak hrozí namáhání skla. Pokud jsou tyto základní kroky dodrženy, nemusíte se o žáruvzdorné sklo obávat.

Žáruvzdorné sklo v číslech

  • odolnost teplotě až 800 °C
  • odolnost teplotnímu šoku 750 °C
  • možnost zabroušení hrany pod úhlem 45°
  • dodání v tloušťce 4 mm

Žáruvzdorné sklo

Co je žáruvzdorné sklo ? Kde se používá a jakým teplotám žáruvzdorné sklo skutečně odolává se dočtete právě v této sekci.